Wystawy

Zdjęcie

Dział Historyczny

Dział Historyczny jest wystawą stałą prezentującą historię Sokólszczyzny poprzez chronologiczny opis dziejów miasta Sokółka i jego mieszkańców. Od pierwszej wzmianki o dworze królewskim, który miał dać impuls do powstania miejscowości, w sposób skondensowany narracja ekspozycji prowadzi nas do znanych faktów i mniej znanych ciekawostek. Dzieje ludności ilustrują ofiarowane przez nią pamiątki, głównie dokumenty. Ekspozycja koncentruje się na wydarzeniach XIX i XX wieku, podejmuje temat wielokulturowości - współistnienia ludności różnych wyznań i narodowości na terenie sokólszczyzny. Na wystawie szczególnie warto zwrócić uwagę na dokumenty żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej, pamiątki zesłanych na Sybir, jak np. wykonany w okresie międzywojennym sztandar Związku Strzeleckiego, który cudownie został przechowany "na nieludzkiej ziemi" i razem z rodziną zesłańców w 1946 r. powrócił szczęśliwie do kraju. Wystawa wzbogacona jest przez makiety autorstwa J. Gubarewicza. W ramach ekspozycji historycznej prezentowane jest także kalendarium ważnych wydarzeń w dziejach rozwoju miasta po roku 1945.

Zdjęcie

Dział Tatarski

Dział Tatarski to wystawa stała prezentująca historię, kulturę Tatarów Polskich, jest doskonałym wprowadzeniem do zwiedzania Szlaku Tatarskiego. Na ekspozycji można obejrzeć unikalne dokumenty piśmiennicze, pamiątki rodzin tatarskich związanych z Sokólszczyzną: daławary, hramotki, duaiki. Wyjaśnione są najważniejsze pojęcia związane z religią Islamu, którego wyznawcami są Tatarzy. Znajdują się tu także eksponaty związane z historią wojskowości, informacje o najważniejszych obrzędach religijnych w kulturze tatarskiej, można obejrzeć strój duchownego tatarskiego, poznać budowę meczetu w Bohonikach, przeczytać o tradycjach weselnych, pogrzebowych, poznać ciekawe sylwetki wybitnych przedstawicieli społeczności (pamiątki po Józefie Jasińskim, pamiątki ofiarowane muzeum przez Dżennet Dżabagi-Skibiniewską).

Zdjęcie

Dział Etnograficzny

Dział Etnograficzny jest wystawą stałą prezentującą etnografię Sokólszczyzny w wieku XIX i XX. W formie zaaranżowanej izby wiejskiej można zapoznać się na ekspozycji z przedmiotami codziennego użytku podsokólskiej wsi i elementami plastyki obrzędowej obecnej w tradycjach lokalnych. Szczególnie ważnym elementem wystroju są tkaniny tradycyjne, zwłaszcza dywany dwuosnowowe - unikalne wełniane dywany o dużych rozmiarach, o bardzo charakterystycznych wzorach, często tematycznych. Muzeum prezentuje także zbiór krajek - pasów ręcznie tkanych, służących miejscowej ludności do dzisiaj w obrzędowości kościelnej. Na wystawie można dowiedzieć się w jaki sposób działa krosno tkackie, jak wyglądała tradycyjna obróbka włókien, spróbować pracy z kołowrotkiem. Obok wyrobów tkackich, znajdują się tu także wyroby garncarskie, kowalskie, rzeźby autorstwa Piotra Szałkowskiego.

Wystawy czasowe

WIZERUNKI ŚWIĘTYCH NA FB (1)

Wizerunki Świętych w domach wiejskich ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (27 lutego- 15 maja)

Święty Antoni Padewski, święta Agata, Barbara, Kazimierz, Jan Nepomucen, Eliasz, Rozalia – to tylko niektórzy bohaterowie najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury. Są pośród nich dobrze znani i rozpoznawalni święci. Są też jednak tacy, których już coraz trudniej spotkać w wiejskich domach Podlasia.

Dzięki udostępnionym na wystawę zbiorom druków fabrycznych i fotokopiom wizerunków świętych Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (a instytucja dysponuje ponad 500 tego typu obiektami) możemy zobaczyć nie tylko najpopularniejsze obrazy Matki Boskiej, Chrystusa, świętej rodziny, ale przede wszystkim poznajemy na nowo patronów chroniących niegdyś wiejskie domostwa.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa będzie dostępna do 15 maja 2024 r.

Zwiedzanie grupowe należy zgłaszać telefonicznie: 690 333 590 lub mailowo - poczta@muzeumziemisokolskiej.pl

Skip to content